MEDYA İLETİŞİM BÜROSU
  • VAN
HAVA DURUMU
  • VAN
ARABULUCULUK

      Ülkemizde arabuluculuk kurumu 6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile yürürlüğe girmiş olup, verilen eğitimler ve yapılan sınavlar sonucunda 14.11.2013 tarihi itibarı ile arabulucular göreve başlamışlardır. Şuan itibariyle sicile kayıtlı 2500'ü aşkın arabulucu bulunmaktadır.
      Arabuluculuk, müzakerelerde bulunmak amacı ile tarafları bir araya getiren, onların birbirlerini anlamalarını ve çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlamak için aralarında iletişim süreçlerinin kurulmasını gerçekleştiren, uzmanlık eğitimi almış olan tarafsız ve bağımsız üçüncü bir kişinin katılımı ile ihtiyari yürütülen uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak tanımlanmaktadır.
      Arabuluculuk ile uyuşmazlıklar, daha az gider ile daha seri ve çok kısa sürede çözülebilmektedir. Arabuluculuk sürecinin tüm safhalarına tarafların egemen olmasından dolayı iki tarafın da kazanacağı, tartışmaların ve gerginliklerin en aza ineceği, kişilerin birbirlerini daha iyi anlayabilecekleri ve bu sayede husumete mahal verilmeden, ilişki ve iletişimin tahrip edilmeden korunmasını ve devamını sağlayan, esnek-ılımlı bir çözüm yoludur. Arabuluculuk sisteminin yaygınlaşması ile birlikte, toplumumuzdaki sosyal iletişimin artacağı, uzlaşma kültürünün yerleşeceği ve ilerleyen süreçte sadece hukuki uyuşmazlıklarda değil sosyal hayatın tüm alanlarında uzlaşı kültürünün yaygınlaşabileceği, kitle iletişim araçlarının desteği ile de bu uzlaşı kültürünün devamının sağlanabileceği düşünülmektedir.

KAMU SPOTU 2018 DAVA ŞARTI ARABULUCULUK


İletişim Bilgileri
  Görevli Personel : Veysel ADIYAN- Yazı İşleri Müdürü
Telefon : (0432) 216 22 84 Dahili: 1370
Fax : (0432) 212 04 89
Adres : Selimbey Mah. İpekyolu Üzeri No: 20 65100 İpekyolu/VAN
E-Posta : vancbs@adalet.gov.tr
Web : www.van.adalet.gov.tr

 

 

İletişim Bilgileri
  Görevli Personel : Halil İbrahim DERGE
Telefon : (0432) 216 22 84 Dahili: 1370
Fax : (0432) 212 04 89

- Van İlindeki Arabulucular Listesi İçin tıklayınız.

- Arabulucuk ile İlgili Form ve dökümanlar İçin Tıklayınız.

- İŞ UYUŞMAZLIKLARINDA DAVA ŞARTI OLARAK ARABULUCULUKTA SIKÇA SORULAN SORULAR.

ARABULUCULUK E-KİTAPLARI

- Arabuluculuk Hizmetleri El kitabı

- İş Hukukunda Uzmanlık Eğitimi

 

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Van Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.                       →Van Bilgi İşlem Müdürlüğü ←